Germany warehouse Gobel Power 51.2V 100Ah GP-SR3-PC100 LiFePO4 Server Rack Battery
Model: GP-SR3-PC100_EU
Delivery Time:
From Local Warehouse: 7-15 days.
Warranty:
30 days free return to local warehouse.
  • Wholesale, OEM Service
  • Private Label Service
  • Physical and Electrical Design Service
  • Complete Solutions for Packing Factory
  • Full Documents for Export & Import
    In Stock, Ship to US
    Like
    173
    Ships to US and Other Countries.
    Buy Together
    Packing Factory Solutions Contact Us Cooperation with Factories Worldwide
    Visual Gallery & Diagrams
    Product Dimensions
    51.2v-100ah-GP-SR3-PC100-server-rack-lifepo4-battery-dimension
    General Information
    51.2v lifepo4 battery test report
    51.2v lifepo4 battery with neey active balancer
    Cells Inside: Brand new 100Ah cells with 8,000 times cycles life
    2 Mounting Method: Wall mount or on floor
    BMS: 100A professional ESS BMS compatible with most inverters
    Communication Ports: RS485, CAN, RS232
    Active Balance: Heltec (NEEY) 4A Bluetooth Active Balancer
    Circut Breaker: 120A
    Wheels: Easily Move
    Customer's Setup
    51.2v lifepo4 battery customer setups
    Check Victron VRM profiles here: View Configuration
    Quality Standards
    gobel battery top balance cells
  • maximum charging voltage when a single cell triggers overvoltage protection: ≥56V (The standard ensures that all battery cells possess commendable uniformity. The lower the voltage value, the poorer the consistency.)
  • minimum discharge voltage when a single cell triggers low voltage protection: ≤44V (The standard ensures that all battery cells possess commendable uniformity. The higher the voltage value, the poorer the consistency.)
  • Capacity: ≥280Ah
  • We look forward to you joining us.
    Compatible Inverter List
    CAN Port:
    1. Deye (Pylon/Sunsynk/SolarEdge)
    2. Victron
    3. SMA
    4. Studer
    5. Growatt
    6. Schneider (SE)
    7. GoodWe
    8. Solis
    9. Luxpower
    10. Sofar
    11. REVO (SRD)
    12. MUST
    13. Senergy
    RS485 Port:
    1.Deye
    2.Growatt
    3.Lithium
    4.Luxpower
    5.MSL
    6.Pace
    7.Phocos
    8.Pylontech
    9.SE
    10.Voltron
    Specifications (Verified)
    Model:
    GP-SR3-PC100
    Battery Type:
    Prismatic LiFePO4
    Nominal Voltage:
    51.2V
    Nominal Capacity:
    100Ah
    Total Energy:
    5.12kWh
    Battery Cells:
    16S1P 100Ah Cells
    Max Charge Current:
    50A
    Max Discharge Current:
    100A
    Charge Cut-off Protect Voltage:
    55.2V
    Disharge Cut-off Protect Voltage:
    46V
    Communication Port:
    RS485, RS232, DRY
    Parallel Connection:
    Max 15 Units in Parallels
    Series Connection:
    No
    Cycle life:
    100% DOD 5000 Times
    Size:
    D510*H148*W449
    Weight:
    50kg
    Cooling:
    Natural cooling
    Environment:
    Indoor
    Mounting options:
    Sever Rack
    Discharge Temperature (℃):
    -20℃~+50℃
    Charge Temperature (℃):
    -5℃ ~+45℃
    Maximum Elevation:
    4000m
    Warranty:
    5 Years
    Compare LiFePO4 Cells Prices
    Find the best deals on high-quality LiFePO4 batteries from top manufacturers
    Compare Now
    Shipping & Payment
    Paypal Credit Card Bank Transfer
    Related Downloads
    Introduction
    Resources
    Wholesale or OEM? Chat with Our Experts in WhatApp
    Model Summary
    High-Performance 5kWh LiFePO4 Server Rack Battery – 48V 100Ah Lithium Power Solution
    Experience long-lasting, high-efficiency energy storage with our 5kWh LiFePO4 battery, designed for both home and commercial solar systems. This rack-mounted lithium battery delivers a robust 48V 100Ah capacity, making it an ideal choice for solar storage, backup power, and off-grid applications. Whether you're upgrading your server rack batteries or building a new battery server rack system, this 5kWh lithium battery offers reliable performance and extended cycle life.
    Crafted using advanced LiFePO4 48V 100Ah cells, this lithium ion battery 48V 100Ah ensures exceptional safety, thermal stability, and durability. As a true server rack LiFePO4 battery, it integrates seamlessly into standard 19-inch cabinets, providing a clean and compact power storage solution. This 48 volt 100ah battery is also widely recognized for its excellent compatibility with solar inverters and hybrid systems, making it a premium 5kWh solar battery option.