Pack SN:GPEV314H250606R1003
Pack Type: 51.2V LiFePO4 Battery
Pack Grade: Premium
BMS Type: GP-PC200 BMS
Balancer: 4A Bluetooth Active Balancer
Heater: Without Heater
Cell Type: EVE 314Ah
Full Capacity: 329.00 Ah (16.84 kWh)
Max Charge Voltage: 57.85 V
Min Discharge Voltage: 41.99 V
Charge Test Steps
  • Charging at a constant current of 100A, with a maximum charging voltage of 55.5V.
  • Charging at a constant voltage of 55.5V, with a cutoff current of 40A.
  • Charging at a constant current of 40A, with a maximum charging voltage of 58V.
  • Document the maximum charging voltage when the voltage of a single cell reaches 3.65V.
  • * Tested without deliberated active balance procedure.
Discharge Test Steps
  • Discharging at a constant current of 100A.
  • Document the minimum discharging voltage when the voltage of a single cell reaches 2.5V.