GP-SR1-PC200 Standard |
GP-SR1-PC200 Premium |
|---|---|---|
| Max Charge Voltage | 56V+ | 57V+ |
| Default Working Voltage | 44V-55.2V | 44V-55.2V |
| Full Capacity | 280Ah-305Ah @ 25℃ | 300Ah-315Ah @ 25℃ |
| Cell Grade |
HSEV Hithium280/HSEV- EV280 |
HSEV EVE280 |
| Cell Consistency | ★★★★ | ★★★★★ |
| Pack Certification | CE | CE, IEC-62619 |
| Buy | ||
| Europe Warehouse | Go To |
Go To |
Comprehensive Cell and Pack Test Data
Compatible Inverter List
CAN Port (PC200):
1. Deye (Pylon/Sunsynk/SolarEdge)
2. Victron
3. SMA
4. Studer
5. Growatt
6. Schneider (SE)
7. GoodWe
8. Solis
9. Luxpower
10. Sofar
11. REVO (SRD)
12. MUST
13. Senergy
RS485 Port (PC200):
1.Deye
2.Growatt
3.Lithium
4.Luxpower
5.MSL
6.Pace
7.Phocos
8.Pylontech
9.SE
10.Voltron
11. EPEVER (with EPEVER BMS-Link)
- Model:
- GP-SR1-PC200 Standard
- Battery Type:
- Prismatic LiFePO4
- Nominal Voltage:
- 51.2V
- Nominal Capacity:
- 280Ah
- Total Energy:
- 14.34kWh
- Battery Cells:
- 16S1P 280Ah Cells
- Max Charge Current:
- 140A
- Max Discharge Current:
- 200A
- Charge Cut-off Protect Voltage:
- 55.2V
- Disharge Cut-off Protect Voltage:
- 46V
- Communication Port:
- RS485, RS232, CAN
- Parallel Connection:
- Max 15 Units in Parallels
- Series Connection:
- No
- Cycle life:
- 10000 Times
- Size:
- Weight:
- 118kg
- Cooling:
- Natural cooling
- Environment:
- Indoor
- Mounting options:
- Sever Rack, Floor
- Discharge Temperature (℃):
- -30℃~+60℃
- Charge Temperature (℃):
- 0℃ ~+60℃
- Inverter Compatibility:
- Yes
- Active Balancer:
- Heltec (NEEY) 4A Bluetooth Balancer
- Maximum Elevation:
- 4000m
- Warranty:
- 10 Years
48V/51.2V 280Ah/314Ah LiFePO₄ Batteries – Reliable Home Energy Backup Solutions
For homeowners seeking dependable and scalable energy storage, 48V/51.2V LiFePO₄ batteries with capacities of 280Ah and 314Ah offer robust solutions. These batteries are ideal for solar energy systems, off-grid living, and emergency power backup, providing long cycle life, high energy density, and enhanced safety features.
Key Features:
Emergency backup power storage
Gobel Power GP-SR1-PC200 Server Rack LiFePO4 Lithium Battery
Application Scenarios
* Home energy storage
* FTTB, FTTH, RRU, BBU and other small mobile communication fields
Advantages
* High energy density, reduced load bearing and footprint
* High current charge and discharge performance: about continuous 1C discharge
* Long cycle life (3 times that of ordinary batteries), reduced operation and maintenance costs
* Excellent constant power discharge performance
* Wide operating temperature range
* Accurate detection of battery SOC and SOH by BMS
* Multi Anti-Theft Function Optional. GPS, Gyroscope, Communication BMS Lock, etc.
Certifications
* ISO9001
* ISO14001
* CE
* UL
* UN38.3
Deye SUN-8K-SG04LP3 8kW 3 Phase 2 MPPT Hybrid Inverter for Low Voltage Battery
EU Stock EVE 3.2V 280Ah Rechargeable LiFePO4 Battery Cell