Gobel Power 5kWh Lithium Battery GP-PW1-PC100 51.2V 100Ah LiFePO4 Battery
Gobel Power Project X LiFePO4 Battery DIY Kit
Gobel Power 51.2V 15kW Stackable LiFePO4 Battery
General Information
Cells Inside: Brand new 100Ah cells with 8,000 times cycles life
2 Mounting Method: Wall mount or on floor
BMS: 100A professional ESS BMS compatible with most inverters
Communication Ports: RS485, CAN, RS232
Active Balance: Heltec (NEEY) 4A Bluetooth Active Balancer
Circut Breaker: 120A
Wheels: Easily Move
Customer's Setup
Check Victron VRM profiles here: https://www.gobelpower.com/customers-setup_ap22.html
Quality Standards
The maximum charging voltage when a single cell triggers overvoltage protection: ≥56V (The standard ensures that all battery cells possess commendable uniformity. The lower the voltage value, the poorer the consistency.)
The minimum discharge voltage when a single cell triggers low voltage protection: ≤44V (The standard ensures that all battery cells possess commendable uniformity. The higher the voltage value, the poorer the consistency.)
Capacity: ≥280Ah
Compatible Inverter List
CAN Port:
1. Deye (Pylon/Sunsynk/SolarEdge)
2. Victron
3. SMA
4. Studer
5. Growatt
6. Schneider (SE)
7. GoodWe
8. Solis
9. Luxpower
10. Sofar
11. REVO (SRD)
12. MUST
13. Senergy
RS485 Port:
1.Deye
2.Growatt
3.Lithium
4.Luxpower
5.MSL
6.Pace
7.Phocos
8.Pylontech
9.SE
10.Voltron
- Model:
- GP-PW1-PC100
- Battery Type:
- Prismatic LiFePO4
- Nominal Voltage:
- 51.2V
- Nominal Capacity:
- 100Ah
- Total Energy:
- 5.12kWh
- Battery Cells:
- 16S1P 100Ah Cells
- Max Charge Current:
- 100A
- Max Discharge Current:
- 100A
- Charge Cut-off Protect Voltage:
- 55.2V
- Disharge Cut-off Protect Voltage:
- 46V
- Communication Port:
- RS485, RS232, CAN
- Parallel Connection:
- Max 15 Units in Parallels
- Series Connection:
- No
- Cycle life:
- 10000 Times
- Size:
- Weight:
- 55kg
- Cooling:
- Natural cooling
- Environment:
- Indoor
- Mounting options:
- Wall, Floor
- Discharge Temperature (℃):
- -30℃~+60℃
- Charge Temperature (℃):
- 0℃ ~+60℃
- Inverter Compatibility:
- Yes
- Active Balancer:
- Heltec (NEEY) 4A Bluetooth Balancer