Pack SN:GPEV314H260506R1006
Pack Type: 51.2V LiFePO4 Battery
Pack Grade: Premium
BMS Type: GP-PC200B BMS
Balancer: Built-in BMS 2A
Heater: Without Heater
Cell Type: EVE 314Ah
Full Capacity: 331.00 Ah (16.95 kWh)
Max Charge Voltage: 58.01 V
Min Discharge Voltage: 40.97 V
Charge Test Steps
  • Charging at a constant current of 100A, with a maximum charging voltage of 55.5V.
  • Charging at a constant voltage of 55.5V, with a cutoff current of 40A.
  • Charging at a constant current of 40A, with a maximum charging voltage of 58V.
  • Document the maximum charging voltage when the voltage of a single cell reaches 3.65V.
  • * Tested without deliberated active balance procedure.
Discharge Test Steps
  • Discharging at a constant current of 100A.
  • Document the minimum discharging voltage when the voltage of a single cell reaches 2.5V.